Czy warto kupować książki?

Książki to towar stosunkowo drogi, dlatego często usłyszeć można, że czytelnicy ich nie kupują, ponieważ nie mają na to pieniędzy. Jednak jak wszystko, tak i ten argument można obejść, warto więc przyjrzeć się tematowi i spróbować odpowiedzieć na pytanie, czy książki kupować warto, czy też nie.

Każdy, kto lubi czytać książki, spotkał się choć raz z wysoką ceną książki, którą chciał zakupić. Okładkowe ceny są bowiem stosunkowo wysokie, często trzeba więc rezygnować z zakupu. Jednak można radzić sobie w inny sposób.

  • Promocje i przeceny. Często księgarnie, te sieciowe i te mniejsze, urządzają promocje, obniżają ceny książek lub oferują programy zniżkowe. Dzięki temu nawet nowość można kupić za cenę znacznie niższą niż okładkowa.
  • Tanie księgarnie. Szczególnie internetowe księgarnie, w których standardowa cena książki jest niższa o nawet 30% niż okładkowa. Często dostać tam można nowości, a wybór tytułów jest szeroki.
  • Antykwariaty. W miejscach tych można trafić na prawdziwe perełki za niewielką cenę, która często jest symboliczna. Jeśli ktoś umie szukać, może znaleźć nawet książki w stanie idealnym, jak nowe, których cena nie będzie na pewno wygórowana.

To kilka sposobów na to, by książki kupić po niższej niż okładkowa cenie. Warto pamiętać, że kopno to nie jedyny sposób pozyskania nowego tomu do swojej kolekcji, ponieważ istnieją także różnego rodzaju akcje książkowe. Należą do nich wymiany, na których można przeczytaną już książkę wymienić z innym czytelnikiem na taką, która jeszcze czytana nie była. W ten sposób można nabyć nowy tom, nie wydając przy tym ani złotówki.

Istnieje wiele sposób na skompletowanie swojej biblioteczki stosunkowo niskim kosztem. Nie da się jednak jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: czy warto kupować książki. Istnieją osoby, które chcą mieć książkę na własność, a są i takie, które po przeczytaniu wysyłają tomy dalej w świat. Na pewno ci, dla których kupowanie książek to kolekcjonerstwo, będą zbierać je z radością, ponieważ przyjemnie jest mieć piękny zbiór książek w biblioteczce domowej.