Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej

Dr Ewa Dąbrowska to dyplomowany lekarz chorób wewnętrznych, która za pomocą autorskiej diety wyleczyła już tysiące pacjentów. Proponowana przez nią kuracja opiera się na czasowym powstrzymaniu od spożywania określonych grup pokarmów. Nazywa się ona inaczej postem Daniela, który został opisany już na kartach Biblii.

Zasady działania diety

Mechanizm zdrowienia pacjentów na diecie owocowo-warzywnej polega na tym, że organizm pozbawiony kalorii z pożywienia zaczyna przechodzić w tryb odżywiania wewnętrznego. Wówczas żywi się on niestrawionymi resztkami pokarmu, a także zalegającymi polipami, lipidami, białkiem etc. Oczyszcza się z zalegających zanieczyszczeń, co pozwala stracić na wadze, a także wzmocnić układ immunologiczny.

Czego nie należy spożywać?

W trakcie diety dr Dąbrowskiej zakazane jest spożywanie wszelkich pokarmów wysoko przetworzonych takich jak m.in.:

1. Białko i tłuszcze zwierzęce;

2. Oleje oraz oliwy;

3. Masło i margaryna;

4. Słodycze;

5. Dania typu fast food;

6. Produkty instant;

7. Cukier.

W przypadku natomiast owoców należy ograniczyć się jedynie do tych najmniej słodkich, takich jak jabłka, cytrusy oraz owoce jagodowe. Mogą one przy tym stanowić jedynie uzupełnienie diety, a nie jej podstawę. Dieta owocowo-warzywna opiera się bowiem na spożywaniu głównie surowych warzyw oraz poddanych lekkiej obróbce termicznej. Wykluczone na czas postu Daniela jest także przygotowywanie posiłków z uwzględnieniem produktów zbożowych, gdyż zaburzyłoby to proces odżywiania wewnętrznego.

Soki i surówki

Jeżeli zdecydujesz się na dietę owocowo-warzywną będziesz musiał zaopatrzyć się w wyciskarkę do soków, bez której trudno wyobrazić sobie tę zdrowotną kurację. Dr Dąbrowska zaleca wypijanie każdego dnia co najmniej litr soków ze świeżych warzyw z dodatkiem owoców dla poprawy smaku. Obok soków w jadłospisie powinny znaleźć się także sałatki, surówki oraz warzywa gotowane na parze.

Kryzysy ozdrowieńcze

Pierwsze dni postu Daniela często wiążą się z tzw. kryzysami ozdrowieńczymi. Może wtedy boleć Cię głowa, dokuczać bezsenność, niestrawność, zgaga, problemy z koncentracją czy drażliwością. Jest to jednak sygnał świadczący o tym, że Twój organizm się oczyszcza, a tym samym wraca do zdrowia.

Czy dieta ta jest zawsze bezpieczna?

Pomimo udowodnionej skuteczności diety dr Dąbrowskiej, przed jej rozpoczęciem należy skontaktować się z lekarzem lub dietetykiem. Na podstawie wywiadu będzie on mógł ocenić, czy pacjent może rozpocząć kurację. Przeciwwskazaniem ku temu jest m.in. depresja czy stosowanie niektórych grup leków. Pomoc lekarza okaże się także niezbędna podczas kryzysów ozdrowieńczych oraz wychodzenia z diety. Centrum Polkard w Olsztynie to jedna z najlepszych poradni dietetycznych w Polsce. Dowodem tego jest wysoka skuteczność w leczeniu otyłości oraz chorób powiązanych z nadwagą.