Książka elektroniczna czy drukowana?

W dobie postępu technologicznego ludzie coraz częściej korzystają ze sprzętu elektronicznego w codziennym życiu. Smartfon nie dziwi już nikogo, tablet to wyposażenie niemal obowiązkowe, nie dziwi więc fakt, że powstają coraz bardziej zaawansowane technologicznie czytniki do książek elektronicznych, czyli ebooków. Czym się charakteryzują te urządzenia i co warto wybrać – ebook czy książkę drukowaną?

Książka tradycyjna

Książka tradycyjna, zwana także drukowaną, to znany każdemu kodeks. Na jego kartach informacje zapisane są za pomocą druku, a kolory zarówno stronic, jak i tuszu drukarskiego, dobrane są w taki sposób, by czytanie było jak najbardziej wygodne i optymalne. Chodzi bowiem o zapewnienie komfortu oczom – by się podczas czytania nie przemęczały.

Zaletą tradycyjnej książki jest na pewno fakt, iż można postawić ją na półce i podziwiać. Dla wielu entuzjastów czytania to bardzo ważny argument, ponieważ łatwo skompletować atrakcyjną wizualnie biblioteczkę, która stanowi także ozdobę oraz kolekcję.

Ponadto, jak zostało wspomniane, strony w książce drukowanej projektowane są tak, by jej czytanie było łatwe i nie męczyło wzroku. Wszystkie aspekty czytelności, takie jak wielkość czcionki, odcień papieru i jego faktura są brane pod uwagę podczas procesu drukowania tomu.

Istnieje możliwość zaznaczenia w książce interesujących i ważnych fragmentów, do których można później wrócić i przeczytać raz jeszcze.

Książka elektroniczna

Książka elektroniczna różni się od tradycyjnej nośnikiem – by ją przeczytać, potrzebne jest dodatkowe urządzenie, czyli czytnik. Jednak, co istotne, w urządzeniu takim można zmieścić ogromną liczbę książek, znacznie większą, niż możliwa jest do zmieszczenia na półce domowej. Czyni to ebooki idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy czytają dużo, ale nie mają wiele miejsca na trzymanie książek w domu.

Czytnik zajmuje niewiele miejsca, można więc zabrać go ze sobą w podróż i zawsze mieć pod ręką ciekawą lekturę. A nawet kilka.

Postępująca technologia sprawia, że jakość czytników stale rośnie. Obecnie standardem jest papier elektroniczny, który działa podobnie jak kartka papieru – nie świeci swoim światłem, a odbitym, dzięki czemu czytanie jest wygodne i nie męczy wzroku.

Kwestia zaznaczania ciekawych fragmentów –istnieją czytniki wyposażone w funkcje zapisywania zakładek, więc w ebooku także jest możliwe zaznaczanie interesujących treści.

Jak widać, książka drukowana i elektroniczna różnią się od siebie, jednak nie sposób wskazać, która jest lepsza. Każda jest inna i przeznaczona dla odmiennego odbiorcy – tradycjonalista pozostanie przy druku, amator nowoczesności wybierze czytnik. Każda forma jednak jest tak samo dobra.