Dlaczego warto czytać książki?

Wiele mówi się o tym, że czytelnictwo w Polsce drastycznie spada. Wniosek może być tylko jeden – ludzie czytają coraz mniej. Powodów może być wiele – książki stają się coraz droższe, szybsze tempo życia sprawia, że czasu dla siebie jest coraz mniej… Jednak są powody, dla których warto znaleźć choć chwilę na to, by przeczytać coś ciekawego. Oto one.

  • Książki pozwalają poszerzyć wiedzę

Mowa tu nie tylko o literaturze pięknej, ale przede wszystkim o wszelkiego rodzaju poradnikach, książkach podróżniczych czy tych związanych z hobby i zainteresowaniami. Dzięki lekturze książek tego typu można dowiedzieć się wiele o otaczającym nas świecie, a także pogłębić swoje zainteresowania i poszerzyć swoją wiedze na dany temat.

  • Książki poszerzają zasób słów i poprawiają poprawność językową wypowiedzi

Jak powszechnie wiadomo, książki, zanim zostaną dopuszczone do księgarni, przechodzą kilkukrotną korektę i redakcję – wszystko po to, by wykryć błędy i by jakość ostatecznego tekstu była wysoka pod względem językowym. Dzięki temu czytając książkę, można obcować z tekstem poprawnym stylistycznie i ortograficznie, a to wpływa na to, jak piszemy i jak się wypowiadamy. Czytając, mózg podświadomie zapamiętuje, jak się pisze dane słowa i nie popełnia się już tak wielu błędów. Przyjemne z pożytecznym.

  • Książki mogą poprawiać nastrój

W przypadku kiepskiego humoru lub też zły dzień dał się we znaki, dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po książkę. Ciekawa historia wciągnie, zaintryguje i zapewni podczas lektury zapomnienie o wcześniejszych nieprzyjemnościach. A ponadto można spędzić przyjemnie czas.

  • Książki wpływają pozytywnie na wyobraźnię

Podczas czytania, szczególnie dobrze zrobionych opisów, uruchamia się wyobraźnia. Dzięki niej w głowie powstają obrazy, odbicia tego, o czym czytamy w książce. Wpływa to także na pobudzenie kreatywności. Stymulowana wyobraźnia zaczyna działać coraz lepiej, co przenosi się na świetne pomysły w życiu, zarówno zawodowym, jak i codziennym.

Jak widać zatem, czytanie książek to szereg zalet, dlatego warto znaleźć chwilę, by przenieść się do wymyślonego świata i oderwać się od trudów codzienności.