Dress code w biurze

W sytuacjach biznesowych i zawodowych obowiązuje pewien spójny zbiór zasad, według których każdy pracownik czy przedsiębiorca powinien ubierać się i zachowywać. Reguły dobierania stylizacji biznesowych nazywane są jako dress code. Jak powinna ubrać się urzędniczka, księgowa czy pracownica biura?

Niekoniecznie garsonka

Strój biurowy przez lata był utożsamiany tylko z elegancką garsonką w jednolitym kolorze, ze spódnicą sięgającą za kolano oraz marynarką czy żakietem. Pod spód panie zakładały bluzki eleganckie, najczęściej białe koszule.  To konwencjonalny, uniwersalny i elegancki strój, który tak samo dobrze sprawdzi się u pracownic banku, jak i urzędniczek czy pracownic biurowych.

Obecnie normy biurowego dress code są bardziej elastyczne i panie zyskały szerokie pole wyboru stylizacji służbowych. Bluzki eleganckie można zestawiać dziś z powodzeniem ze spodniami 7/8 cygaretkami, albo ze spódnicami z wysokim stanem, o fasonie ołówkowym. Niekoniecznie do takiego zestawu trzeba dopasowywać żakiet lub marynarkę, choć można tak zrobić.  Uniwersalny granatowy czy czarny kardigan także będzie tu bardzo dobrze pasować.

Bluzki eleganckie, koszulowe i inne znajdziemy w sklepie Karko, gdzie swoją garderobę będą mogły uzupełnić także panie noszące większe rozmiary. Znajdziemy tam także propozycje zestawień zgodnych z biurowym dress code.

Jak się nie ubierać do pracy?

Nawet jeśli żar leje się z nieba, a temperatury są bardzo wysokie, w  środku lata do biura nie możemy ubrać się w zwiewną sukienkę na ramiączkach, szorty czy bluzki z odkrytymi plecami. Miniówka, półprzeźroczyste, koronkowe body i klapki typu japonki być może są dobre na plażę czy na dyskotekę w letnim kurorcie, ale nie do pracy. Powinniśmy rozgraniczyć stylizacje nieformalne od tych, które zwykliśmy nosić w biurze.

Panowie mają łatwiej

Pracownikom biura, urzędu czy banku nie trzeba przypominać, aby nosili do pracy garnitur i koszulę. Jest to oficjalny, służbowy strój, który może różnić się jedynie kolorem koszuli czy wzorem na krawacie. Najlepiej sprawdzają się garnitury czarne i granatowe, w zestawieniu z białą, beżową lub błękitną koszulą. W gorące, letnie dni mogą wybrać lekki lniany garnitur. Jeśli już zakładają pod marynarkę koszulę z krótkim rękawem, to nie powinni jej zdejmować. Inaczej jest w przypadku koszul z długim rękawem. Ewentualnie w wyjątkowo ciepłe dni w takiej sytuacji można zdjąć marynarkę i pozostać w samej koszuli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *