Czy feromony naprawdę działają?

Czy możliwe jest, że po spryskaniu się odpowiednią substancją, kobieta stanie się obiektem pożądania wszystkich mężczyzn dookoła i nikt nie będzie w stanie jej się oprzeć? Naukowcy twierdzą, że rzeczywiście feromony mają podobne działanie. Czym one są i na czym polega ich wyjątkowość?

Feromony – naturalny zapach

Człowiek, zwierzę, a nawet roślina produkuje substancje chemiczne nazywane feromonami. Związki te istnieją od zarania dziejów, choć wraz z rozwojem higieny wśród ludzi straciły na swoim znaczeniu. Są tłumione ze względu na częste kąpiele, branie pryszniców, używanie dezodorantów czy antyperspirantów.

Zadaniem stawianym przed feromonami jest komunikowanie się pomiędzy sobą różnych osobników, a przede wszystkim przyciąganie płci przeciwnej. Tak działają na przykład feromony damskie i męskie na człowieka. Natomiast u zwierząt, mogą one być wykorzystywane do zwalczania konkurencji ze strony zbyt licznej populacji w swoim gatunku.

Trudno jednoznacznie określić, czym są feromony. Stanowią one mieszaninę różnych substancji, często z jednym, dominującym składnikiem. Bardzo rzadko będą to pojedyncze związki chemiczne.

Jak działają feromony damskie?

Naukowcy po przeprowadzeniu licznych testów i eksperymentów z udziałem ochotników wiedzą już, że feromony rzeczywiście istnieją i mają pewien wpływ na percepcję człowieka. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni wytwarzają je w niewielkich ilościach. Udowodniono, że feromony damskie mają duży wpływ na dobór partnera, a feromony męskie na wybór partnerki. Na ogół występują one w ludzkim pocie, śluzie i wszelkiego rodzaju wydzielinach.

W sklepach, m.in. w sklepie internetowym eRozkosz dostępne są feromony damskie syntetyczne, wyprodukowane z substancji chemicznych, które mają w pewien sposób naśladować naturalne feromony produkowane przez organizm kobiety. Można nabyć perfumy z feromonami, które mają zwiększać poziom potencjału płciowego oraz podnosić atrakcyjność danej osoby. Dodają pewności siebie, eliminują nieśmiałość, a także wzbudzają sympatię, szacunek i pożądanie u płci przeciwnej. Feromony damskie powodują, że kobieta wydaje się dla napotkanych mężczyzn bardziej seksowna i nie potrafią się jej skutecznie oprzeć. To duża przewaga we flircie. Najczęściej w tego typu feromonach stosuje się mieszaninę androsteronu i androstenolu, które zwiększają motywację seksualną, mają pozytywny wpływ na nastrój oraz pobudzają do działania.