Toksyczny związek – jak go rozpoznać?

Każdy człowiek w ciągu swojego życia wchodzi w różnorakie relacje z innymi – czasem są one długotrwałe, a czasem krótkie, czasem przyjemne, a czasem wrogie. Każdy jednak pozostawia jakiś ślad w naszym życiu – niestety zwłaszcza wtedy, gdy ma na nas wpływ negatywny.

Niektórzy mają szczęście i już za pierwszym podejściem zyskują przyjaciela oraz partnera na całe życie. Inni muszą dopiero nauczyć się szukać i rezygnować z tych relacji, które nie są dla nich dobre. Jak rozpoznać toksycznego człowieka i toksyczny związek? W jaki sposób umiejętnie go zakończyć?

Toksyczna relacja nie daje satysfakcji

Relacje toksyczne to takie, które na dłuższą metę nie przynoszą szczęścia. Niestety, zwykle początki są bardzo udane, co usypia czujność człowieka. Toksyczny partner lub partnerka potrafią dosłownie wysysać szczęście z innych, sprawiać że stajemy się niepewni i nie czujemy się bezpiecznie. Bo relacja nacechowana negatywnie nie daje poczucia bezpieczeństwa, ani satysfakcji – może być pełna pasji i przygód, a jednak partnerzy (lub jedno z nich) czuje, że coś jest nie tak.

Toksyczny związek nie opiera się na bezpiecznych fundamentach, a jego podstawą nie jest wzajemny szacunek. To właśnie dlatego jedna ze stron czuje się tłamszona, a miłość zastępowana jest stopniowo przez niepewność, a nawet strach. Toksyczna relacja wymaga również od człowieka, żeby zmienił siebie – oczywiście, w każdym związku konieczne jest zrezygnowanie z pewnych rzeczy, by się do siebie dopasować, ale jeśli ktoś chce, byś zmienił/zmieniła zainteresowania, pasje, czy przestała spotykać się z najlepszymi przyjaciółmi bez powodu, nie jest to bezpieczna relacja.

Rzecz jasna zdarza się, że partner czy partnerka nie akceptuje otoczenia czy zainteresowań ukochanej/ukochanego, ale powinny być ku temu jakieś podstawy – na przykład ktoś często po takich eskapadach przychodził do domu pijany, albo miał z tego powodu wypadek. Jeśli jednak zainteresowania są niewinne, a jedynie urastają w umyśle partnera do rangi wielkich i w pewnym momencie pojawia się potrzeba ich zmiany – na którą dla świętego spokoju się zgadzamy – może to być oznaka toksycznego związku.

Toksyczny partner chce mieć stałą kontrolę

Każdy związek opiera się na zaufaniu, ale też w każdym związku od czasu do czasu powinna się pojawić odrobina zazdrości. Jeśli jednak zazdrość przeradza się w chęć kontrolowania drugiej strony, na pewno nie jest to oznaka dobrego związku. W solidnej relacji partner czy partnerka nie muszą znać każdego kroku drugiej osoby, sprawdzać telefonu, rozmów w komputerze, albo – zdarza się i tak – kontrolować jak się ktoś ubiera, czy z kim wolno się tej osobie spotykać. Gdy coś takiego ma miejsce, relacja oparta jest na zupełnie odmiennych podstawach, niż powinna. I nie warto się łudzić, że będzie lepiej!

Co więcej, toksyczna relacja stopniowo obniża poczucie własnej wartości – trzeba zatem jak najszybciej ją zakończyć! W przeciwnym wypadku człowiek będzie czuł się coraz bardziej bezradny i uzależniony od toksycznej osoby, która działa na jego szkodę – a nie dla rozwoju jej i całej relacji. Najlepiej zatem zgłosić się do psychologa, który wesprze w zakończeniu podobnego związku i pomoże zbudować poczucie pewności siebie na nowo.